salzEnergii vyzařující příroda v Solné komoře s nádhernými devatenácti jezery a alpskými vrcholy uchvátí srdce každého: turistů, gurmánů i golfistů. Jejímu nejznámějšímu lázeňskému městu, bývalé císařské letní rezidenci Bad Ischl, bude příští rok propůjčen titul Evropské hlavní město kultury.
V oblasti Salzkammergut, tedy v Solné komoře, najdete devět golfových hřišť. My se tentokrát rozhodli pro hřiště s nejdelší historií: GC Salzkammergut. Najdete ho nedaleko Bad Ischlu. Bylo založeno v roce 1933 a díky nadmořské výšce pěti set metrů nabízí nejen technicky náročnou a rozmanitou hru, ale i úchvatné výhledy, které si získají i negolfisty. Není módní ani snobský, ale neuvěřitelně okouzlující. I méně povedené rány jsou většinou odpuštěny a ztráty míčků jsou vzácné.

Hráči světové třídy a královské rodiny
Dva roky po otevření hřiště si zde zahrál dokonce člen britské královské rodiny, princ Edward, pozdější král Edward VIII. si Solnou komoru oblíbil a opakovaně se sem vracel – i po své abdikaci –, aby se věnoval nejen lovu, ale i svému oblíbenému sportu.
Do Bad Ischlu přijížděli císaři, carové, králové a mahárádžové z Ruska, Anglie, Španělska, Jugoslávie, Indie a mnoha dalších zemí světa a užívali si zde golf. K popularitě hřiště Salzkammergut a golfu v regionu přispěly bezpochyby i golfové turnaje s hráči světové úrovně, jako jsou Severiano Ballesteros, Mark McNulty nebo Gordon Brand. V květnu 2002 nabídl dvojnásobný vítěz Masters, Jose Maria Olazabal na tomto hřišti dva dny golfu v jeho nejlepší podobě.


Na hřišti procházíte pod mohutnými starými stromy, kolem horských potoků a temně modrých jezer. Koruny stromů jsou i v horkých letních dnech zárukou příjemného stínu. Greeny jsou menší, ale nezáludné, což už zdaleka neplatí o vodních překážkách a bílých kolících, vyznačujících hranice hřiště a lemujících téměř polovinu fairwayí. Nachází se tu i množství doglegů, takže birdie karta přijde vhod.


Hřiště sestává z pestré směsi jamek – některé se proplétají v rovinatém terénu, na jiných vás čeká velké převýšení. Některé fairwaye jsou pěkně úzké, takže musíte mířit přesně. Na nejvyšší bod hřiště vyšplháte na šestnáctce, ze které máte rozhled na široké okolí, jako byste byli v oblacích.
Potom už přijde pozvolné klesání. Zajímavá je závěrečná jamka, kde se pálí na green hluboko v údolí. Pokud máte rádi přírodní hřiště a nesnobské prostředí, pak je toto ideální volba. Samotné jamky by se daly obejít pěšky, ale kvůli dlouhým přechodům a náročnému terénu ocení buggy i zastánci nošení bagu na zádech.
Pro trénink můžete celoročně využít moderní Franz Laimer Golf Arenu: indoor o ploše 400 metrů čtverečních, driving range se 120 odpališti, rozlehlé cvičné plochy, fitting centrum a obrovský pro-shop. Nechybí ani simulátor a toptracer.

A kde vybrat ubytování? – Přece na jezeře
Dvacet minut od hřiště, na malém poloostrově v idylické vesničce Traunkirchen se nachází hotel Das Traunsee. Jeho poloha je opravdu luxusní: na břehu jezera s přímým přístupem k jezeru, na úpatí majestátního pohoří Traunstein. Díky otevřenému uspořádání apartmánů máte neustále na očích fascinující horskou kulisu i vodní hladinu jezera.


Požitky všeho druhu hrají v hotelu Traunsee hlavní roli. S Lukasem Naglem, šéfkuchařem roku 2023 Gault Millau, se tento hotel za posledních 12 let stal skutečným kulinářským dostaveníčkem. Jeho kuchyně se soustředí na to, co je v dosahu: denně přinášejí rybáři koše čerstvých ryb a hostům jsou pokrmy připravovány přednostně z regionálních surovin, ale často velmi šikovně cizokrajně interpretovány.

Neomezený výhled na jezero
Wellness-areál má přímý přístup do jezera z vlastního mola. V panoramatické sauně se můžete kochat výhledem na jezero a pozorovat parníky, plachetnice i paddelbordisty. Kromě klasické finské sauny můžete navštívit biosaunu s nižší teplotou, infračervenou kabinu nebo mramorovou parní lázeň. Ať už se jedná o wellness nebo kosmetické ošetření, tým SPA ví, co přivede unavená těla opět do kondice. Od hlavy až k patě jsou ti, kteří hledají relaxaci, hýčkáni aromatickými solnými peelingy, masážemi nebo kosmetickými procedurami.

majVolnočasová nabídka
Majitel hotelu Das Traunsee Wolfgang Gröller je hostitel a průvodce v jedné osobě, a to většinou současně. Potkáte ho buď v jedné z jeho restaurací, nebo na jezeře, kde hostům na výletě tradiční dřevěnou lodí ukazuje svůj domov. Tisíc let starý klášter, slavný Fischerkanzl farního kostela nebo poutní cestu – to vše stojí za prohlídku.

Podzim v Solné komoře patří milovníkům rekreačních sportů. Erlakogel, Schönberg, Rinnerkogel a Gasselkogel jsou okolní vrcholky, které inspirují k výšlapům a výhledům na jezero. Ať už se jedná o kterékoli úseky cyklostezek Traun nebo Solná komora, každý si zde najde to své. A samozřejmě jezero: odvážlivci vyrážejí na surf, kiting nebo wakeboard. Vodní svět lze zdolávat i na kajaku či kánoi nebo se plavit po jezeře Traunsee na osvědčeném parníku Gisela, který patří k nejstarším na světě.

Více informací na www.salzkammergut-golf.ata www.dastraunsee.at

Text: Nataša Kames


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...